Register     Login 

MSWA: The Maryland Wrestling Forum

 
Last visit was: It is currently Sun Feb 18, 2018 6:20 am

Sponsors

   Search

All times are UTC - 5 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: MSWA Girls Folkstyle State Tournament Results
PostPosted: Mon Feb 12, 2018 12:04 am 
User avatar

Joined: Fri Oct 24, 2014 8:05 am
Posts: 98
We had a great turnout today for the 2nd Annual MSWA Girls Folkstyle State Tournament. Numbers were up over last year, and there were some exciting matches that took place. Great job to all of the girls that competed today. Congratulations to all the girls that fought hard and battled through their brackets to become champions.

Bantam - 44-45
• 1st Place - Grayson Richburg of Dunbar Wrestling Club
• 2nd Place - Brooke Taby of Rampage

Intermediate - 37-38
• 1st Place - Addison Valdisera of SMWC Wolfpack
• 2nd Place - Zoe Marville of Wheaton Hawkeyes

Intermediate - 42-46
• 1st Place - Adriana Ordenes of VA Bandits
• 2nd Place - Elana Pelaez of Clarksburg
• 3rd Place - Kaylyn Gabrielson of SMWC Wolfpack
• 4th Place - Valentina Baum of North East Jr Wrestling

Intermediate - 53-58
• 1st Place - Molly Brangan of Team PA
• 2nd Place - Katharine Virgilio of Unattached
• 3rd Place - Dylan Baker of Brunswick Jr. Wrestling
• 4th Place - Allison Hegg of Chantilly Youth Association
• 5th Place - Summer Mutschler of Panthers Wrestling
• 6th Place - Marlie Hooper of Lusby

Intermediate - 61-65
• 1st Place - Bristol Whipp of Hagerstown P.A.L.
• 2nd Place - Madison Bryan of JC BRAWLERS
• 3rd Place - Leah Garcia of Rampage Wrestling Club

Intermediate - 72-76
• 1st Place - Taina Fernandez of SMWC Wolfpack
• 2nd Place - Kelly Mullen of Liberty Wrestling
• 3rd Place - Jayda Knight of SMWC Wolfpack

Novice - 48-50
• 1st Place - Ali Luchsinger of Viking Mat Club
• 2nd Place - Isabel Thomas of BCC Gold
• 3rd Place - Emelia Gaba of Germantown Wrestling Club
• 4th Place - Maven Mullen of Liberty Wrestling
• 5th Place - Faith Ferry of Clarksburg
• 6th Place - Brynna Wiseley of Walker Wrestling

Novice - 69-76
• 1st Place - Ailee Briggs of Bucs/ Blue Claw
• 2nd Place - Morgan Layman of Skyline wrestling club
• 3rd Place - Eloise Woolsey of Rampage Wrestling Club
• 4th Place - Madison Hunt of Kensington
• 5th Place - Abigail Gaba of Germantown Wrestling Club
• 6th Place - Tia Korayem of Viking Mat Club

Novice - 79-89
• 1st Place - Jada Chaves of Navy Junior Wrestling
• 2nd Place - Norah Harriger of Montgomery Youth Wrestling Lea
• 3rd Place - Domenica Gladwell of Patuxent panthers
• 4th Place - MacKenna Atkinson of Team PA
• 5th Place - Jaylynn Helmick of Lansdowne Gators
• 6th Place - Malia McCoy of BCC Gold

Novice - 92-100
• 1st Place - Taylor Waddy of Unattached
• 2nd Place - Guadalupe Herrera Martinez of Bowie Boys and Girl Club (BBGC
• 3rd Place - Tatum Isaacs of Bucs/ Blue Claw
• 4th Place - Pyper Walker of Walker Wrestling

Schoolgirl - 60-69
• 1st Place - Julia Horger of Team PA
• 2nd Place - Elizabeth Lawrence of Aberdeen
• 3rd Place - Sarah Dobry of JC BRAWLERS
• 4th Place - Sydney Williams of Brunswick Jr. Wrestling
• 5th Place - Mackenzie Szkotnicki of SMWC Wolfpack
• 6th Place - Bridget Christin of Gaithersburg Sports Associatio

Schoolgirl - 82-88
• 1st Place - Alex Szkotnicki of SMWC Wolfpack
• 2nd Place - Madison Wellen of Haines trained
• 3rd Place - Kate Borkowski of Viking Mat Club
• 4th Place - Kiera Blankenship of Havredegrace warriorswrestling

Schoolgirl - 94-99
• 1st Place - Cassidy Benwell of Rampage
• 2nd Place - Nora Mullen of Liberty Wrestling
• 3rd Place - Jaylee Hatcher of Misfits

Schoolgirl - 106-114
• 1st Place - Riya Seth of Howard county Vipers
• 2nd Place - Nadia Estrada of Germantown Wrestling Club
• 3rd Place - Leilani Bernstein of Damascus Sports Association
• 4th Place - Aubrie McCarty of Walker Wrestling

Schoolgirl - 118-128
• 1st Place - Veronica Marinaccio of Damascus Sports Association
• 2nd Place - Maddie Jones of Clarksburg
• 3rd Place - Hanna Lewis of Churchville

High School - 99-110
• 1st Place - Julianne Moccia of John Carroll Patriots
• 2nd Place - Cassandra Lopez of Mount Hebron H.S.
• 3rd Place - Constance Nwaigwe of Down County Choas
• 4th Place - Ariyana Wells of Dunbar Wrestling Club
• 5th Place - Faith Disney of Aberdeen
• 6th Place - Anya Knappenberger of Hagerstown P.A.L.

High School - 115-129
• 1st Place - Madison Matta of Team PA
• 2nd Place - Heidi Richardson of Good Counsel
• 3rd Place - Maggie Palmore of North West HS
• 4th Place - Alexis Kranias of Haines trained
• 5th Place - Olivia Hutchinson of Carver A&T
• 6th Place - Katie Mitchell of Haines trained

High School - 130-143
• 1st Place - Destiny Benjamin of Dulaney High School Wrestling
• 2nd Place - Hailey Budney of NXL
• 3rd Place - Shannen Mullen of Liberty Wrestling
• 4th Place - Leah Dobry of Lackey Chargers
• 5th Place - Bridgette Schoultz of Team PA

High School - 147-156
• 1st Place - Nicole Wanga of Dulaney High School Wrestling
• 2nd Place - Shannon Briggs of Bucs/ Blue Claw
• 3rd Place - Marissa Neale of Rampage Wrestling Club

High School - 166-172
• 1st Place - Grace Coleman of LAW
• 2nd Place - Helen Hall of Lackey Chargers

High School - 220-220
• 1st Place - Taja Showers of Skyline wrestling club

_________________
Craig R. Patterson
MSWA Treasurer
mswa.treasurer@gmail.com
719.221.4893


Top
Offline Profile E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ]  Moderators: J. Burrell, mtm1974, marylandadv

All times are UTC - 5 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2011 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki