Register     Login 

MSWA: The Maryland Wrestling Forum

 
Last visit was: It is currently Sun Feb 18, 2018 6:31 am

Sponsors

   Search

All times are UTC - 5 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Melee On The Metro III Results
PostPosted: Mon Feb 12, 2018 12:36 pm 

Joined: Tue Dec 06, 2016 12:00 pm
Posts: 5
Team Scores
1 ST. CHRISTOPHER'S (VA) 326.5
2 GERMANTOWN ACADEMY (PA) 197.0
3 LANDON (MD) 163.0
4 GOOD COUNSEL (MD) 148.5
5 ST. MARY'S RYKEN (MD) 133.0
6 BULLIS (MD) 109.0
7 GEORGETOWN PREP (MD) 103.5
8 ST. ALBAN'S (DC) 95.0
9 WOODROW WILSON (DC) 92.0
10 DEMATHA CATHOLIC (MD) 74.5
11 WOODBERRY FOREST (VA) 64.0
12 BISHOP SULLIVAN (VA) 59.0
13 THE COLLEGIATE SCHOOL (VA) 56.0
14 GONZAGA (DC) 55.5
15 SIDWELL FRIENDS (DC) 51.0
15 WESTERN RESERVE ACADEMY (OH) 51.0
17 EPISCOPAL (VA) 45.0
18 BISHOP MCNAMARA (MD) 39.0
19 BISHOP IRETON (VA) 34.0
20 FORK UNION MILITARY ACADEMY (VA) 32.0
21 ST. ANSELM'S ABBEY (DC) 29.0
22 HEIGHTS (MD) 28.0

106
1st Place Match
Christopher Kim (GERMANTOWN ACADEMY) 33-2, So. over Erik Roggie (ST. CHRISTOPHER`S) 19-5, Fr. (Dec 7-4)
3rd Place Match
Luke Hart (ST. CHRISTOPHER`S) 3-1, . over Finnian Sofield (BISHOP IRETON) 35-9, Fr. (Fall 0:00)
5th Place Match
Yafait Faison (ST. ALBAN`S) 23-3, So. over Mateo Aguilar (GEORGETOWN PREP) 18-16, So. (Dec 3-2)

113
1st Place Match
Trey Ashby (ST. CHRISTOPHER`S) 21-5, Sr. over Thomas Whittier (GEORGETOWN PREP) 22-11, Sr. (Dec 8-1)
3rd Place Match
Conor Lozupone (GOOD COUNSEL) 26-14, So. over Jamie McGrath (GERMANTOWN ACADEMY) 16-7, . (TF-1.5 0:00 (15-0))
5th Place Match
Jake Keeling (ST. CHRISTOPHER`S) 4-1, . over Eli Gee (THE COLLEGIATE SCHOOL) 13-9, Jr. (Dec 8-2)

120
1st Place Match
King Sandoval (ST. MARY`S RYKEN) 41-5, Sr. over Brandon Seidman (GERMANTOWN ACADEMY) 29-6, Sr. (Dec 1-0)
3rd Place Match
Axel Giron (LANDON) 34-7, Jr. over Kevin Michael Schork (ST. CHRISTOPHER`S) 22-11, Fr. (Dec 8-4)
5th Place Match
Garrett Cashion (WILSON SENIOR HIGH) 5-1, Jr. over Ethan Ruh (THE COLLEGIATE SCHOOL) 21-7, Sr. (For.)

126
1st Place Match
Mason Dubois (ST. CHRISTOPHER`S) 24-4, Fr. over Lorenzo Lopez (LANDON) 33-4, So. (OT 6-4)
3rd Place Match
Mark Fasciocco (GERMANTOWN ACADEMY) 25-10, Jr. over Alex Figuieras (ST. MARY`S RYKEN) 34-9, Jr. (Dec 7-2)
5th Place Match
Isaac Ruderman (BULLIS SCHOOL) 43-12, So. over Sky Song (THE COLLEGIATE SCHOOL) 17-9, Jr. (For.)

132
1st Place Match
Christian Colman (GERMANTOWN ACADEMY) 30-11, . over Matt Richardson (GOOD COUNSEL) 33-7, Sr. (Dec 9-2)
3rd Place Match
Liam Susswein (SIDWELL FRIENDS SCHOOL) 30-13, Sr. over Quinn Howe (ST. ANSELM`S ABBEY) 17-4, . (Dec 4-0)
5th Place Match
Luc Schermer (LANDON) 21-11, Sr. over Marshall Campbell (THE COLLEGIATE SCHOOL) 16-8, So. (For.)

138
1st Place Match
Gray Hart (ST. CHRISTOPHER`S) 27-2, Sr. over Kobe Borda (GEORGETOWN PREP) 23-2, Jr. (MD 16-5)
3rd Place Match
Charlie Brenner (BISHOP MCNAMARA) 4-1, Sr. over Ty Wright (ST. MARY`S RYKEN) 2-2, Sr. (Inj. 0:00)
5th Place Match
Matt Amitay (LANDON) 25-14, So. over David Smith (ST. CHRISTOPHER`S) 3-2, . (Dec 6-3)

145
1st Place Match
Brendon Gallagher (LANDON) 31-4, Sr. over Grady Hotz (ST. MARY`S RYKEN) 39-5, Sr. (Fall 0:00)
3rd Place Match
Joey Dunn (SIDWELL FRIENDS SCHOOL) 43-9, Sr. over Seth Wagner (ST. CHRISTOPHER`S) 16-9, Jr. (MD 11-0)
5th Place Match
Liam Handel (BULLIS SCHOOL) 37-15, So. over CJ Smith-Cassidy (DEMATHA CATHOLIC) 4-1, Sr. (DFF)

152
1st Place Match
Loudon Hurt (ST. CHRISTOPHER`S) 20-11, So. over Cole Robilotto (GOOD COUNSEL) 27-15, Jr. (Dec 6-2)
3rd Place Match
Gunnar Brodenfuerer (ST. MARY`S RYKEN) 4-1, Jr. over Jacob Melman-Rogers (ST. ALBAN`S) 19-8, Sr. (Inj. 0:00)
5th Place Match
Jonny Gherman (LANDON) 23-12, Jr. over Will Thomas (WOODBERRY FOREST) 23-11, Jr. (Dec 4-3)

160
1st Place Match
Avery Miller (GOOD COUNSEL) 34-10, Jr. over Sami Cerebe (GERMANTOWN ACADEMY) 26-11, Fr. (TF-1.5 0:00 (16-0))
3rd Place Match
Austin Brown (BULLIS SCHOOL) 38-17, So. over James Howe (ST. ALBAN`S) 16-7, Sr. (Dec 9-3)
5th Place Match
John Flood (ST. CHRISTOPHER`S) 14-14, Jr. over Trent Greer (ST. MARY`S RYKEN) 33-15, Jr. (MD 9-0)

170
1st Place Match
Jackson Turley (ST. CHRISTOPHER`S) 25-0, Jr. over Davis Smith (WOODBERRY FOREST) 25-6, Jr. (Fall 0:00)
3rd Place Match
DANIEL KERNS (GONZAGA COLLEGE HIGH SCHOOL) 3-1, . over Luke Mazzeo (BISHOP SULLIVAN) 16-15, Sr. (Dec 6-2)
5th Place Match
Mike Jones (ST. ALBAN`S) 12-7, Sr. over Peter Mathews (EPISCOPAL) 15-9, Jr. (Dec 8-1)

182
1st Place Match
Carter Davis (ST. CHRISTOPHER`S) 33-1, Sr. over Will Smith (EPISCOPAL) 24-5, Jr. (Fall 0:00)
3rd Place Match
Ben Sawyer (GERMANTOWN ACADEMY) 14-5, Sr. over Etzer Laurore (BISHOP MCNAMARA) 2-2, Sr. (Dec 3-0)
5th Place Match
Abdelrahman Abdelghany (WILSON SENIOR HIGH) 36-11, . over Alwyn Taylor (GOOD COUNSEL) 21-13, Sr. (Dec 8-3)

195
1st Place Match
Kyonte Hamilton (GEORGETOWN PREP) 36-1, Fr. over Patrick Salmon (GERMANTOWN ACADEMY) 23-5, . (Dec 8-2)
3rd Place Match
William Tappen (ST. CHRISTOPHER`S) 20-9, Sr. over Alex Kim (WOODBERRY FOREST) 9-19, Jr. (Fall 0:00)
5th Place Match
LUKE HOFFMAN (GONZAGA COLLEGE HIGH SCHOOL) 2-1, . over RYAN SMITH (GONZAGA COLLEGE HIGH SCHOOL) 1-2, . (Dec 4-2)

220
1st Place Match
Jens Ames (ST. CHRISTOPHER`S) 31-7, Sr. over Ethan Sypes (BULLIS SCHOOL) 33-11, Sr. (Dec 6-1)
3rd Place Match
Jason Robertson (DEMATHA CATHOLIC) 36-6, Sr. over Mamut Conteh (WILSON SENIOR HIGH) 29-6, So. (Fall 0:00)
5th Place Match
Myles Turner (BULLIS SCHOOL) 4-1, . over CJ Scott (BISHOP SULLIVAN) 8-8, So. (Fall 0:00)

285
1st Place Match
Francesco Borsellino (WESTERN RESERVE ACADEMY) 27-0, Sr. over Ralph Levy (ST. CHRISTOPHER`S) 21-5, Sr. (Fall 0:00)
3rd Place Match
Brandon Roberts (GOOD COUNSEL) 30-13, So. over Caleb Tomlin (BULLIS SCHOOL) 24-6, So. (Inj. 0:00)
5th Place Match
Eugene Satele (WILSON SENIOR HIGH) 27-6, So. over Terrance Bridgers (LANDON) 10-3, Jr. (Dec 6-2)


Top
Offline Profile E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ]  Moderators: W. Hicks, mtm1974, marylandadv, bulger

All times are UTC - 5 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2011 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki